Dostaję bardzo dużo wiadomości i zapytań o kurację retinoidami i zabiegi laserem frakcyjnym. Więc postanowiłam wrzucić Wam zdjęcia i opisać w skrócie jak wygląda leczenie.

Po pierwsze co to są RETINOIDY . Retinoidy to substancje, które w kosmetyce powszechnie wykorzystuje się do walki z procesem starzenia się skóry. To jednak nie koniec ich korzystnych właściwości. Retinoidy bowiem doskonale sprawdzają się również przy leczeniu skóry dotkniętej trądzikiem.

Po drugie co to jest AKNENORMIN – lek przeciwtrądzikowy z grupy retynoidów. Poprawa obrazu klinicznego w leczeniu ciężkiego trądziku jest związana z hamowaniem aktywności gruczołów łojowych i zmniejszeniem ich wielkości, ponadto izotretynoina działa przeciwzapalnie na skórę.

W roku w 2015 w sierpniu rozpoczęłam kurację. Oczywiście lekarka uczuliła mnie by stosować podwójną antykoncepcję by nie było ryzyka zajścia w ciąże przy tak silnej kuracji.

Na początku w pierwszym miesiącu brałam małe dawki po 30mg , po dwóch miesiącach brałam już 40mg a potem już do końca kuracji 50mg. Pani dermatolog u której leczyłam się od lat powiedziała, ze każde 10mg przypada na 10kg wagi, więc żeby pozbyć się na dobre problemu trzeba dużej dawki, by nie było nawrotu. Lek powinno się brać średnio od 16-24tygodni. Ja stosowałam kurację 11miesięcy, gdyż za każdym razem gdy miałam zmniejszać dawkę i pomału odstawiać wychodził jakiś mały zaskórnik więc powracałyśmy do dawki 50mg. W ten sposób z 24tyg zrobiły się 44tyg.

Kurację bardzo ciężko zniosłam. Złe samopoczucie i skutki miałam wszystkie możliwe z ulotki:

  • Zapalenie spojówek
  • Swędzenie skóry
  • Zapalenie ust – skóra schodziła kilka razy w tyg.
  • Krwotoki z nosa
  • Suchość nosa
  • Zmiany nastroju
  • Silne wypadanie włosów
  • Bóle mięśni i stawów

Pierwsze miesiące były bardzo drastyczne, gdyż wysyp trądziku się nasilił do maximum. To wszystko pękało, bolało, ropiało. Ale czego nie robi się dla ładnego wyglądu. Cera zaczęła się łuszczyć , ścierał się stary naskórek. Po 4 miesiącach zauważyłam cudowne efekty. Cera przestała się przetłuszczać , spłyciły się zmarszczki mimiczne, skóra się napięła i ujędrniła. Włosy się w ogóle nie przetłuszczały, były świeże i pachnące nawet 5 dni. Łuska była zakmnkięta, przez co były proste i lśniące.  Ale wrócmy do cery. Blizny, które miałam od lat po trądziku spłyciły się , cera nabrała równości kolorytu , zniknęły niedoskonałości oraz naczynka. Uwielbiałam ten efekt, kiedy makijaż trzymał się nawet 18h bez przypudrowania. Zmieniłam podkłady na lżejsze, mniej kryjące, bardziej nawilżające. W Lipcu 2016r. zakończyłam kurację lekami ale stosowałam jeszcze retinoid w maści o nazwie EPIDUO.

Pół roku po kuracji podjęłam się zabiegów laserem frkacyjnym by pozbyć się głębokich blizn, które nie zeszły po retinoidach.

Co to jest LASER FRAKCYJNY : Laser frakcyjny to nowoczesna, bardzo skuteczna metoda walki ze zmarszczkami , przebarwieniami a nawet bliznami. Zabieg z wykorzystaniem tego rodzaju laseru oparty jest o zjawisk0 fototermolizy frakcyjnej.

Przed zabiegiem oczywiście nie można brać antybiotyków ani innych leków, nie opalać się ,nie pić alkoholu itd. Dermatolog przeprowadza wywiad po czym daje do wypełnienia i podpisania formularz.

Zabieg jest bolesny, ale bezpieczny. Dźwięk jest tylko nieprzyjemny i zapach palącej się skóry ale wszystko jest do zniesienia. Po zabiegu P. dermatolog okłada buzię wilgotnymi zimnymi gazikami namoczonymi solą fizjologiczną. To przynosi ukojenie na moment bo chwilę po zabiegu buzia jest zaczerwieniona, spuchnięta i piecze. Może pojawić się gorączka po kilku godzinach od zabiegu. Dlatego najlepiej wykonywać go wieczorem. Na następny dzień skóra jest już w bardzo dobrym stanie. Zaczerwienie znika , pozostaje lekkie ściągniecie skóry. Po 3-4 dniach od zabiegu cera zaczyna się łuszczyć, trzeba mocno nawilżać.

Zabieg powtarza się co 2-3 mieś. w zależności od efektów. Ja przeszłam 4 zabiegi. Efekty widać dopiero po 4-6tygodniach czasem trwa to dłużej, gdyż skóra się odbudowuje.

 

 

Przejdżmy do kosztów :

Całość kuracji retinoidami łącznie z wizytami u dermatologa oraz badaniami co 3 miesiące by kontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz lekiem Aknenormin wyniosła 6tys. zł  w ciągu 11miesięcy. Natomiast koszt każdego zabiegu zależy od ilości blizn. W moim przypadku każdy zabieg kosztował 450-600zł więc całość leczenia wyniosła niecałe 10tyś.

I teraz nasuwa się pytanie czy było warto ?

Gdybym miała zdecydować się ponownie na ten krok nie zawahałabym się ani minuty i powtórzyła leczenie. Minęły 2 lata od kuracji i ani razu nic nie wyskoczyło mi na buzi. Oczywiście P. dermatolog zaleciła dietę z niskim indeksem glikemicznym bo jedzenie też ma wpływ na cerę,do czego na początku się oczywiście ustosunkowałam. Natomiast teraz mniej zwracam na to uwagę. Uważam, że bardzo ważna jest pielęgnacja i nawodnienie.

Jeśli miałybyście/mielibyście jakiekolwiek pytania to piszcie w komentarzach chętnie odpowiem.